KASZA NIE MUSI BYĆ NUDNA…

Czy lubicie KASZE?

Jest to bogactwo witamin przede wszystkim z grupy B odpowiadających za prawidłową pracę układu nerwowego, ładną cerę, mocne włosy i paznokcie. A gdyby tak urozmaicić trochę monotonny obiad i pomieszać rożne rodzaje kasz, ryżu? Każda z kasz gotuje się około 20 minut więc nie ma zagrożenia, że część się przypali, część będzie twarda. Mieszając kasze wyciągasz to co w nich najlepsze m.in. kasza jaglana (krzem), kasza gryczana (magnez), są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia proces trawienia, daje uczucie sytości, a więc polecane jest dla osób, które próbują schudnąć.Jeśli nie lubisz kaszy ten miks pozwoli Ci się do niej przekonać – po prostu niech większość Twojej mieszanki stanowi ryż, powoli zmniejszaj jego proporcje na rzecz dowolnej kaszy.

Jest to też ciekawa alternatywa dla dzieci, które czasem mają swoje kulinarne zachcianki (albo wręcz odmawiają jedzenia czegokolwiek), wtedy Twoja mieszanka powinna zawierać więcej kaszy gryczanej, po ugotowaniu mamy bardziej kolorową potrawę, a więc dużo bardziej atrakcyjną dla dzieci.

Osoby chore na celiakię muszą bardzo dbać o to by ich dieta zawierała maksymalnie dużo składników odżywczych i witamin, dlatego dla nich proponuje mix kasz bezglutenowych: ryż, kasza jaglana, kasza gryczana, komosa ryżowa – na pewno ten zestaw będzie bardziej ciekawy i wartościowy niż sam dodatek ryżu…

Jak gotować kaszę, aby nie wylewać z nadmiarem wody tego co w niej cenne? W garnku o grubym dnie rozgrzej łyżkę oleju, wsyp opłukaną i odsączona na sicie kasze, chwilę podsmaż. Dolej niewielką ilość wody i gotuj pod przykryciem, aż kasza ją wchłonie. Następnie dolej kolejną niewielką porcję i gotuj do momentu, aż kasza ja wchłonie, kolejne porcje dolewaj gdy poprzednia zostanie wchłonięta. Co jakiś czas przemieszaj kaszę, aby się nie przypaliła. W ten sposób dolewasz taką ilość jaka jest potrzebna, a nadmiaru wody z częściowo wypłukanymi witaminami…nie wylewasz do zlewu…

U mnie na obiedzie zagościł mix: kasza jaglana, ryż, kasza pęcak, kasza gryczana, kasza jęczmienna.