Schab pieczony ze śliwką – przepis

Schab pieczony ze śliwką dietetykwkrakowie.pl
Schab pieczony ze śliwką dietetykwkrakowie.pl

Schab pieczony ze śliwką przygotowany w domu to dobra alternatywa na dużą ilość chemii, którą przyjmujemy każdego dnia, bądź świadomym konsumentem…

Naczelna Izba Kontroli niedawno wydała raport dotyczący ilości chemii, którą spożywają Polacy razem z jedzeniem. Muszę przyznać, że poraża, ale wyniki specjalnie mnie nie dziwią. Żywność przetworzona jest łatwa do kupienia i szybka w przygotowaniu, najbardziej narażona grupa czyli dzieci chętnie ją spożywają. Chcę wam zaproponować zmianę w tym roku, nie jako postanowienie noworoczne, które umrze śmiercią naturalną po dwóch tygodniach, ale coś co zostanie w waszych domach na stałe…mniej chemii w żywności. Na początek weźcie na tapetę wędliny, jak dowiecie się z raportu ilość szkodliwych dodatków jest tam chyba największa. Zamiast kupowanych wędlin przygotuj mięso w domu. Proponuję schab ze śliwką 100% mięsa w mięsie. Oczywiście może się zdarzyć, że czymś zostanie potraktowane, ale jeśli masz dostęp do dobrych jakościowo produktów to zawsze to ryzyko minimalizujesz.

Schab pieczony ze śliwką

Potrzebujesz
1 kg schabu bez kości
śliwki suszone u mnie kalifornijskie bez konserwantów
olej rzepakowy 2-3 łyżki
przyprawy: zmielona kozieradka, pieprz czarny i kolorowy, 2 ząbki czosnku, kolendra, szczypta przyprawy graham masala, pieprz ziołowy, świeżo starta gałka muszkatołowa.

Wieczorem w schabie robię nożem dziurę, tak by kolejnego dnia włożyć w to miejsce śliwki. Przygotowuję zalewę, czyli mieszam przyprawy z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Nacieram nim mięso. Mięso wkładam do naczynia żaroodpornego, przykrywam i wstawiam na noc do lodówki. Śliwki namaczam w wodzie na noc.

Kolejnego dnia – faszeruję mięso śliwkami, wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę 60 minut (zasada pieczenia mięsa przeważnie jest taka 1 kg = 1 godzina, 1,5 kg = 1,5 godziny). Wokół mięsa układam marchewkę, seler, pietruszkę pokrojone w słupki, upieczone razem z mięsem mogą być dodatkiem do obiadu. Kontrolując dodatki masz pewność, ze wyrób nie zawiera glutenu, który powinny eliminować osoby chore na celiakię oraz zbędnych dodatków.

Zachęcam was również by zamiast w plastykowym rękawie piec mięso lub ryby w szklanym naczyniu żaroodpornym, jest to bardziej ekonomiczne, ekologiczne i nie stwarzasz ryzyka by związki z plastiku przeszły pod wpływem wysokiej temperatury do twojego jedzenia. Co prawda jest on przystosowane do kontaktu z żywnością, ale myślę, że kwestią czasu jest to, że naukowcy zbadają jego wpływ na nasz organizm.

Tak przygotowane mięso możesz wykorzystać jako dodatek do obiadu podane na ciepło lub na zimno lub pokroić na kanapkę.

Zachęcam również do przeanalizowania raportu, dla tych którzy nie mają czasu szukać podaję link https://www.nik.gov.pl/aktua…/e-w-zywnosci-bez-kontroli.html