Bezglutenowa szarlotka z kaszy jaglanej

BEZGLUTENOWA SZARLOTKA Z KASZY JAGLANEJ

 Szarlotka z kaszy jaglanej_dietetykwkrakowie.pl

300 g kasza jaglana (waga suchego produktu)

20 g wiórki kokosowe (ok.2 łyżki)

2 jajka

ok.400g jabłek (ja dałam 2 średnie sztuki, jedna szara reneta jedno słodsze)

4 łyżki oleju rzepakowego

2 płaskie łyżki cukru waniliowego, bardziej na aromat niż słodycz (polecam zrobienie samemu cukru waniliowego: cukier + laska wanilii, zupełnie inny aromat niż kupowany)

cynamon (wedle upodobań smakowych u mnie 1 łyżeczka)

ok. 30g orzechów włoskich; aby podkreślić naturalną słodycz dla dzieci można dodać rodzynek

 

Przygotowanie kaszy jaglanej: odmierzamy 300g suchej kaszy, płuczemy kilka razy w zimnej wodzie, (jeśli komuś przeszkadza gorycz kaszy można zalać na chwilkę wrzątkiem), odsączamy na sicie. Do garnka o grubym dnie wsypujemy odsączona kaszę, dodajemy wiórki kokosowe, mieszamy. Wlewamy 0,5l zimnej wody i gotujemy 18-20 min. pod przykryciem, nie mieszamy, nie podnosimy pokrywki. Kaszę można ugotować dzień wcześniej.

 

Ugotowaną kaszę odstawiamy na chwilę, aby wchłonęła ewentualny nadmiar płynów i ostygła. Jeśli kaszę gotowaliśmy dzień wcześniej to łyżką rozbijamy grudki, aby była w miarę sypka, dodajemy żółtka, posiekane orzechy, jabłka starte na tarce o dużych oczkach, cukier waniliowy, cynamon – mieszamy chwilkę, najlepiej mikserem do połączenia się składników. Z białek ubijamy mikserem sztywną pianę i delikatnie łączymy z kaszą.

 

Formę keksową (u mnie 35x13cm) wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę, wgniatamy łyżką, aby po upieczeniu ciasto się nie kruszyło.

Szarlotka z kaszy jaglanej-dietetykwkrakowie.plPieczemy w temperaturze 180 stopni około. 30 min. Ciepła może się delikatnie kruszyć więc kto wytrwa może poczekać z krojeniem, aż trochę ostygnie i stężeje.

To doskonała propozycja dla osób na diecie bezglutenowej, nietolerujących pszenicy; osoby z alergią na jajko mogą poeksperymentować z papką z siemienia lnianego zamiast jajka, które skleja nam całość. Odnośnie kaloryczności…hmm też jest kaloryczne, bo 100g kaszy jaglanej to ok. 350 kcal, ale gdy pominiemy dodatek cukru, rodzynek (polewę czekoladową;-) to zredukujemy kaloryczność, a ciasto i tak jest pyszne. Poza tym to są zdrowe kalorie, bo kasza jaglana to bardzo dobre źródło krzemu, witamin z grupy B, jest lekkostrawna więc spokojnie można podawać dzieciom (osobom starszym) zamiast kupowanych ciast z dużą ilością cukru i taniego utwardzanego tłuszczu.