Bezglutenowa pizza/tarta na spodzie z ciecierzycy – przepis
Bezglutenowa pizza/tarta na spodzie z ciecierzycy – Osobom, które są na dietach eliminacyjnych lub muszą przejść na dietę bezglutenową, bezpszeniczną zawsze brakuje takich przysmaków jak pizza, naleśniki, pierogi, chleb…Owszem można przygotować ich bezglutenowe odpowiedniki, ale pamiętajmy, że to właśnie gluten nadaje ciastu sprężystość i odpowiednią konsystencję, podnosząc walory smakowe. Z drugiej strony sama pszenica, a już na pewno jasna, oczyszczona mąka pszenna – podstawa pizzy jest mało wartościowa jeśli chodzi o wartość odżywczą. Co gorsza gluten może zaostrzać choroby autoimmunologiczne, stany zapalne w organizmie, doprowadzając do jego rozszczelnienia (leaky gut syndrome). U dzieci autystycznych eliminacja glutenu (oraz kazeiny i cukru) poprawia zdecydowanie kontakt, u dzieci i dorosłych eliminacja glutenu (jeśli jest podstawa) sprawia, że stany depresyjne, zmęczenie, osłabienie, „mgła myślowa” idą w zapomnienie. To nie jest tak, że wszystkim gluten szkodzi, ale im więcej wyników na nietolerancję pokarmową oglądam, im więcej pacjentów autoimmunologicznych do mnie trafia i widzę efekty diety bezglutenowej, którą im proponuję to niestety muszę się skłonić do stwierdzenia, że „tak, szkodzi”, a często tą znaczną różnicę widać już po miesiącu eliminacji.
W celiakii – nawet najmniejsze ilości glutenu mogą doprowadzać do uszkodzenia kosmków jelitowych, a co się z tym wiąże zmniejszeniem powierzchni wchłaniania cennych składników odżywczych, których potrzebuje każda komórka ciała. Gotowe produkty, mieszanki bezglutenowe niestety są mniej wartościowe, ponieważ są w dużym stopniu oparte na kukurydzy i ryżu. Jestem za tym by te produkty były w sklepach i domach osób chorych na celiakię, bo mimo wielkiej nagonki na firmy je produkujące np. Bezgluten, Glutenex, że ich produkty są „tablicą Mendelejewa” to pomyślcie jak zagubiona jest osoba, której lekarz powie „to teraz proszę przejść na dietę bezglutenową; do widzenia” Co jeść, jakie produkty wybierać? O ile osoba trafi do dobrego dietetyka, który nauczy taka osobę jak jeść, czego się nie bać, jak tą dietę bilansować (polecam siebie 🙂 to się tego nauczy, ale to też zajmuje trochę czasu. Gotowe produkty bezglutenowe są również dobrą alternatywa na wyjazdy, urlopy, gdzie uwierzcie bezpieczniej jest choremu na celiakię lub chorobę Duhringa (skórna odmiana celiakii) zjeść „tablicę…” niż gluten lub nic.
Ale jak jesteście w domu, macie czas to starajcie się przygotowywać urozmaicone, wartościowe dania. Moja propozycja dla Was przepis na bezglutenową pizzę/tartę (w zależności jak ją nazwiecie) na spodzie z ciecierzycy – alternatywa dla tradycyjnego ciasta. Zaletą jego jest to, że jest zdrowe, sycące, przygotowane z znanych i kontrolowanych przez Was składników, ma niski IG (indeks glikemiczny), a przede wszystkim szybkie w wykonaniu.
BEZGLUTENOWA PIZZA/TARTA NA SPODZIE Z CIECIERZYCY
150 g ugotowanej ciecierzycy
12 szt. przepiórczych jaj (możesz zastąpić zwykłymi kurzymi, wtedy 2-3 szt powinny wystarczyć)
zioła, pieprz, szypa soli
Wykonanie: Ugotowaną i wystudzoną ciecierzycę zmiksuj w blenderze (lub np. Thermomix) na gładki proszek, dodaj jajka, przyprawy i zmiksuj jeszcze raz. Naczynie do tarty lub okrągłą blaszkę (u mnie średnica blaszki 30 cm) wyłóż papierem do pieczenia. Wyłóż na nią masę, dociśnij mocno łyżką i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, piecz ok. 8 min. Po tym czasie wyjmij ciasto, nałóż dowolne dodatki, te które lubisz i tolerujesz, wstaw do piekarka na kolejne 20-25 minut. Ciepła pizza/tarta może się kruszyć, dlatego najlepiej kroić ją jak delikatnie ostygnie. Krój na małe kawałki. Smacznego!