Wody lecznicze: Zuber, Jan i inne…
Wody lecznicze: Zuber, Jan i inne…
Uwielbiam miejscowości zdrojowe, choć przyznam, że te w Sudetach mają najlepszy klimat. O ile to możliwe nasze górskie wycieczki planuję tak, żeby zahaczyć o miejscowość zdrojową by „zażyć” kuracji” pitnych. BALNEOLOGIA, czyli leczenie wodami w Polsce spopularyzował Józef Dietl i Jan Żniniewicz. W Krynicy Zdrój (Beskid Sadecki) można podleczyć się wodami:
ZUBER – unikalna w Europie woda o wysokiej zawartości minerałów, zalecana przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych (pewnie dlatego zalecana jest przy imprezach zakrapianych alkoholem). Zwalcza nadkwasotę, obniża poziom cholesterolu, wspomaga proces trawienia
SŁOTWINKA – zalecana przy przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, pomaga usuwać z organizmu złogi i metale ciężkie. Łagodzi stres i nadmierną pobudliwość.
TADEUSZ – woda zalecana przy anemii spowodowanej niedoborami żelaza oraz przy stanach zapalnych jelita grubego. Woda idealna dla kobiet z uwagi na miesiączkowanie, jedyna wada, to taka, że po nalaniu z kurka zdrojowego wodę trzeba spożyć do 20 minut, później woda traci swoje cenne właściwości
KRYNICZANKA – woda dla aktywnych z uwagi na sporą zawartość wapnia i magnezu. Wspomaga kościec, a także pracę przewodu pokarmowego, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi.
JAN – bardzo moczopędna woda i dzięki temu jest zalecana przy problemach z nerkami i drogami moczowymi. Zalecana przy miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża zarówno poziom cukru we krwi jak i cholesterol.
ZDRÓJ GŁÓWNY – woda zalecana przy niedokwaśnym i bezkwaśnym nieżycie żołądka, stanach po resekcji żołądka, przy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.
Wody lecznicze, jak sama nazwa wskazuje nie powinny być pite litrami, w sanatoriach rozpisywane są „kuracje pitne”, do odpowiedniej jednostki chorobowej. Czy reszta może je pić? To zależy od tego jaki jest stan zdrowia, jak we wszystkim trzeba zachować umiar. Na pewno woda mocno zmineralizowana mniej zaszkodzi niż kolorowa woda „z dzióbkiem”.
Czy wiecie, że w Krakowie istniało kiedyś Uzdrowisko Mateczny? A kolejne najbliżej Krakowa znajduje się w Swoszowicach – to jedno z najstarszych uzdrowiska w całej Polsce i słynie z leczenia rehabilitacyjnego i reumatologicznego. A wody siarczkowe są słynne w całej Europie.