Kasza coix – Łzy Hioba – nowy super foods.

Kasza Coix - Łzy Hioba nowy super foods
Kasza Coix – Łzy Hioba nowy super foods

Lubicie eksperymentować ze smakami? Zobaczyłam w sklepie nowość i koniecznie musiałam ją mieć. W domu internet co to jest, z czym to się je i jakie ma właściwości zdrowotne. Jak google donosi szykuje się nam nowy super foods, który już zachwyca blogerów zajmujących się zdrowym odżywianiem. ŁZAWICA OGRODOWA (łac. Coix lacryma-jobi, rodzina botaniczna wiechlinowate) zwana też ŁZAMI HIOBA, chińskim perłowym jęczmieniem, prosem jerozolimskim, a to dlatego, że nasiona trawy układają się w gustowne koraliki przypominające łzy, które po wysuszeniu są wykorzystywane w florystyce, do robienia biżuterii i innych ozdób.

Ale do rzeczy mnie interesuje to co będę z tego miała, że wydałam ok. 22 zł za 500g. Tu z kolei wchodzi medycyna chińska, która głosi, że ziarna kaszy coix są korzystne dla poprawienia odporności organizmu, działają przeciwnowotworowo (czasami wręcz zaleca się kuracje lecznicze), poprawia pracę śledziony, a ta wiadomo już mniej więcej od 3 tysięcy lat jest jednym z najważniejszych narządów, który odpowiada za przepływ energii i dobry stan zdrowia. Śledziona lubi ciepłe rozgrzewające posiłki, dobrze się tutaj sprawdza gotowanie wg pięciu przemian. Ciepłe posiłki i zwłaszcza warzywa poddane obróbce termicznej są lżej strawne i zwłaszcza osoby z zespołem jelita drażliwego (ZJD) powinny bazować na takich posiłkach.

Dodatkowo „łzy Hioba” poprawiają pracę układu endokrynnego, działają lekko odwadniająco (jedno i drugie dla Pań z Hashimoto, którym towarzyszą obrzęki podskórne), wzmacniają i poprawiają stan włosów, skóry i paznokci dzięki zawartość siarki. Bezglutenowe ziarna coix zawierają sporo białka (w 100g – 13 g) i fajny skład aminokwasów, dlatego powinny się nim zainteresować osoby będące na dietach wegetariańskich i wegańskich. Warto dodać, że łzawica ogrodowa ma spore działanie przeciwzapalne, a to przyda się w zasadzie wszystkim, a zwłaszcza osobom żyjącym w przewlekłym stresie (ale nad tym stresem też należy popracować) i osobom, które troszkę bardziej niż rekreacyjnie uprawiają sport. Uwaga Panie w ciąży, są przesłanki o poronnych właściwościach ziaren (badania na szczurach), dlatego na wszelki wypadek nie włączajcie jej do swojego menu.

Kasza Coix była uprawiana od dawna, głównie w rejonie Chin na obrzeżach pól ryżowych, obecnie uprawy znajdują się w Japonii, Chinach, Tajlandii. Z nasiona przygotowuje się również mąkę, która służy jako zagęstnik do zup, do produkcji placków, a z sfermentowanych nasion napój coś na kształt naszego piwka.

Gdzie można wykorzystać kaszę coix? Wszędzie, to alternatywa dla ziemniaków, ryżu, innych kasz.

Jak ją przygotować? Kasze namoczyłam przez noc w wodzie, a kolejnego dnia gotowałam ok. 30 minut do miękkości (w tej samej co się moczyła). W smaku rewelacja, troszkę przypomina kasze pęczak, ale głównie ze struktury ziarenka, nie znam innego odpowiednika o podobnym smaku.

Myślę, że łzy Hioba właściwościami zdrowotnymi są zbliżone do naszej (zdecydowanie tańszej) kaszy jaglanej, ale jeśli w sklepie spotkasz kaszę coix to kup, ugotuj, oceń i samodzielnie wyrób sobie opinię. Ja swoją kupiłam w nowym sklepie ze zdrową żywnością w krakowskiej Bonarce i jak widzicie na zdjęciu mam dla Was fajną propozycję na kolację.