Mak – czy jest dobrym źródłem wapnia w diecie wegetarian?

MAK  CZY JEST DOBRYM ŹRÓDŁEM WAPNIA W DIECIE WEGETARIAN? Nie i ta bajeczka, która krąży po internecie niestety sporo miesza, robiąc przy tym niemałe niedobory pokarmowe. Dlaczego? Ponieważ nieraz konsultuję wegetarian, czy też dziewczyny, które postanowiły rozpocząć dietę wegetariańską i zawsze jak rozpoczynam temat „Powinna Pani zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wapnia, żeby na starość nie mieć osteoporozy”, zawsze pojawia się wręcz obruszenie i hasło, że przecież mak ma dużo wapnia. 
oK-ej zgadzam się, a teraz proszę mi powiedzieć ile maku zjadła Pani w ciągu ostatniego tygodnia – cisza. A może miesiąca, nie liczy się tych kilka ziaren na krakowskim obwarzanku lub bułce? – cisza. I tu jest sedno problemu…ludzie, a zwłaszcza osoby na diecie wege po prostu jedzą go za mało.

100 g maku ma aż 1266 mg wapnia
100 g migdałów ma 239 mg wapnia
100 g sera chudego ma 96 mg wapnia (bez zagłębiania się w nietolerancje i.t.p.)

Zapotrzebowanie wapnia dla osoby dorosłej na dzień to ok. 1000 mg, dla kobiet w ciąży 1500 mg.
Zjedzenie 100 g migdałów nie jest problemem, nabiału również, ale kto na raz je jednorazowo 100 g maku???? łyżka, dwie łyżki, kawałek makowca na Boże Narodzenie? Dodatkowo, aby wapń z maku był dobrze przyswajalny musi być poddany odpowiedniej obróbce termicznej zmiękczającej ziarno – moczenie – tak jak moczę mak do makowca, gotowanie lub ziarenka należy zmiksować (ja to robię w młynku do kawy).

Warto realnie popatrzeć na swoja dietę, przeanalizować ją kontekście ewentualnych niedoborów pokarmowych, jeśli dopiero rozpoczynasz dietę wegetariańską, semiwegetariańską, owowegetariańską, laktoowowgetariańską to zapraszam na konsultacje.

Możecie też przetestować mój makowiec, ja go robię conajmniej kilka razy w roku http://www.dietetykwkrakowie.pl/…/makowiec-bez-glutenu-bez…/ lub kasze jaglaną, którą gotuję z makiem i podaję
pieczoną dynią http://www.dietetykwkrakowie.pl/…/kasza-jaglana-z-makiem-i…/