Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy dietetykwkrakowie.pl

Potrzebuję odświeżenia, nie tylko od upałów, ale też odświeżenia umysłu. Dobrym wyborem będzie olejek eukaliptusowy, który uzyskuje się poprzez destylacją parą wodną liści i końcówek gałązek z wiecznie zielonego drzewa eukaliptusowego (Eucalyptus globulus). Jeśli znajdziecie chwilkę warto wpisać w wyszukiwarkę Góry Błękitne w Australii. To właśnie z Australii pozyskuje się najwięcej olejku eukaliptusowego. Zbocza gór porośnięte drzewami eukaliptusowymi wydają się niebieskie, a zawdzięczają to olejkom eterycznym, które unoszą się ponad nimi i przy dużym nasłonecznieniu dają (podobno) bajeczny widok.

Zastosowanie

Olejek eukaliptusowy najczęściej wykorzystuje się jako środek odświeżający, dodaje się go do past do zębów, cukierków i gum do żucia, ale ma też świetne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Bardzo często wykorzystuje się go przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przy kaszlu, zapaleniach zatok, katarze. Może lato nie jest to okresem infekcyjnym (abstrahując od koronawirusa), ale wielu moich pacjentów narzeka na zapalenie zatok, w związku z klimatyzacją w biurach, tramwajach, autobusach, sklepach. Jeśli masz z tym problem przetestuj olejek, zwracając uwagę na jego jakość. Dodatkowo ma działanie przeciwbólowe i to często wykorzystuje się przy bólach reumatycznych i można to również wykorzystać po intensywnym treningu. Olejek wzmacnia system odpornościowy, o który powinniśmy dbać cały rok i co ważne, odświeża umysł, co można wykorzystać przy przemęczeniu, a na to, zwłaszcza ostatnio narzeka 100 % moich pacjentów.

Jak stosować

Olejek eukaliptusowy można wykorzystać w masażu, ale pamiętaj, aby nie podawać go bezpośrednio na skórę. Kilka kropel należy rozcieńczyć w olejku bazowym (np. oliwa, olejek jojoba, olejek ze słodkich migdałów) i dopiero wtedy przystąpić do masażu obolałych mięśni czy stawów. Podobnie należy postępować gdy chcesz zrobić okład lub kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Można zastosować inhalację w kominku do aromaterapii, w dyfuzorze lub tak jak ja, w nebulizatorze. Aby uzyskać efekt terapeutyczny wystarczy 4–5 kropel.

Środki ostrożności

Olejku eukaliptusowego NIE STOSUJEMY U MAŁYCH DZIECI I NIEMOWLĄT, osób z astmą oskrzelową, krztuścem. Olejek pobudza czynność wydzielniczą dróg oddechowych, co ułatwia wydalanie zalegającej wydzieliny i wzmaga odruch wykrztuśny, u dzieci i szczególnie niemowląt jest on być jeszcze nie wykształcony. Również kobiety w ciąży powinny tę kwestię omówić z lekarzem. Przy masażu nie stosujemy na podrażnioną i poparzoną skórę.

Postaw na jakość

Kupując olejki eteryczne zwróć uwagę na jakość. Tanie kompozycje zapachowe nie dadzą efektu terapeutycznego, a wręcz mogą wywołać podrażnienie górnych dróg oddechowych czy, w przypadku masażu skóry. Dostałam ostatnio olejki Tisserand od Agaty i Tomka❤️❤️❤️🥰😘😍 ale możecie też zamówić olejki na przykład TU z kodem rabatowym: monikabigos5. Jeśli zastanawia cię cena, to pamiętaj – płacisz za jakość i eukaliptol, zawarty w olejku, a nie tanie zamienniki. Robert Tisserand człowiek od którego można się dużo nauczyć o aromaterapii, a jest to dziedzina, która naprawdę daje dobre efekty przy minimalnym wysiłku. Wystarczy wąchać. O innych olejkach przeczytaj TU

I. Konopacka, W. Brud, „Pachnąca apteka”.