Prostata – dieta i badania, jak ją wspomóc?

Prostata – dieta i badania, jak ją wspomóc?

krem z brokuła podany z awokado dietetykwkrakowie.pl
krem z brokuła podany z awokado dietetykwkrakowie.pl

Drodzy Panowie z okazji Dnia Chłopaka, życzę Wam braku problemów z…PROSTATĄ… Ta zupa krem powinna na stałe zagościć w Waszym menu. Wiem, że za warzywami nie przepadacie, bo nie jesteście królikami 🙂 jak najbardziej się z tym zgadzam, ale w trosce o swoją PROSTATĘ rośliny zielone, a zwłaszcza BROKUŁ i AWOKADO jeść powinniście. Dlaczego? Brokuł zawiera korzystne substancje, które działają ochronnie na prostatę.

A objawy przerostu gruczołu krokowego to m.in.

1. osłabienie strumienia moczu
2. czekanie z rozpoczęciem oddania moczu (mikcji)
3. przerywany strumień moczu
4. wykapowanie moczu z cewki moczowej po oddaniu moczu
5. oddawanie moczu „na raty”
6. uczucie niepełnego oddania moczu
7. niekiedy śladowe ilości krwi w moczu
8. w stadium zaawansowanym – zatrzymanie moczu. Po zatrzymaniu moczu może dojść do tzw. paradoksalnego oddawania moczu, tzn. mimo pełnego pęcherza wypełnionego zalegającym moczem wydobywa się on z cewki moczowej kropelkami.
9. co najgorsze, co dopiero sprawia, że duża grupa stawia się u lekarza…zaburzenia erekcji!

Niestety nie jesteście niezniszczalni i już po 40 roku życia te problemy mogą się pojawiać, a biorąc ówczesny styl życia już po 30- 35 roku życia. Nie zawsze też wielkość przerostu prostaty koreluje z objawami, przy małym mogą być duże objawy oraz przy dużym przeroście – objawy nie są tak uprzykrzające.

Awokado z kolei zawiera bardzo dobre kwasy tłuszczowe, które działają ochronnie na naczynka krwionośne, te z kolei przy siedzącym trybie życia i pracy, dużej ilości czasu w samochodzie są po prostu niedokrwione. Dodaj do tego złą dietę, nasycone kwasy tłuszczowe z żywności fast-food i przetworzonej, słodycze, alkohol, papierosy, nieodpowiednie nawodnienie, nadwaga i zmiany miażdżycowe gwarantowane. A dla jasności przesłania, za erekcję odpowiada wzrost ciśnienia w naczynkach krwionośnych, więcej czytaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Erekcja_(fizjologia)

Co więc zrobić? Jak chronić prostatę? Przede wszystkim wprowadź profilaktykę:
1. badanie ogólne moczu
2. badanie per rectum
3. po 48 godzinach po badaniu można zbadać poziom PSA (prostate specyfic antigen – czyli specyficzny antygen sterczowy) – białka produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Wzrost stężenia PSA jest ostrzeżeniem, że w prostacie może się rozwijać rak, nawet jeśli gruczoł jest tak mały, z trudno go wykryć podczas badania przez odbyt. Badanie czasami może być niemiarodajne, dlatego warto powtarzać co roku, zwłaszcza w rodzinach obciążonych tymi problemami.
4. USG jamy brzusznej, gdzie przy okazji widać również prostatę
5. zmienić dietę
6. jeśli jest nadwaga/otyłość to ją zredukować
7. zacząć się ruszać
8. jeśli chorujesz na cukrzycę to dbaj o „dobre cukry”, ponieważ wysokie jego poziomy również niekorzystnie działa na naczynka krwionośne w narządach męskich. Jeśli masz podniesiony poziom glukozy na czczo, jak najszybciej za pomocą diety postaraj się ją obniżyć.

9. zbadaj mikroflorę jelit, przerost flory prozapalnej również niekorzystnie wpływa na narządy męskie

https://www.facebook.com/DietetykwKrakowie