Zakwas z buraków

Zakwas z buraków

Zakwas z buraków przygotowuję praktycznie co tydzień, można na jego bazie zrobić barszczyk lub wypić jako zdrowy dodatek do codziennej diety. Świetnie smakuje z falafelami.

Zakwas z buraków

słoik – około 2 litry

coś do obciążenia buraków – używam kamieni

2–4 buraki czerwone

2–3 ząbki czosnku

3–4 liście laurowe

1/4 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu

2–3 goździki

woda niegazowana źródlana lub przegotowana z kranu

do zakwasu nie dodaję soli

Buraki obierz i pokrój w kostkę lub plasterki. (Czasami dodaję również marchewkę, pietruszkę i seler – zakwas warzywny).

Przyprawy upraż na suchej patelni, a następnie rozdrobnij w moździerzu. Czosnek przekrój na pół. Wszystkie składniki umieść ciasno w umytym i słoiku i zalej wodą. Zostaw odstęp pomiędzy przykrywką, a warzywami około 2–3 centymetry. Zakręć przykrywką, ale nie dokręcaj jej bardzo mocno.

Dodatkowo buraki obciążam kamieniami (sparzam je wcześniej wrzątkiem, jeśli nie masz kamieni możesz obciążyć buraki talerzykiem o mniejszej średnicy niż słoik, garnek) możesz to zrobić małym talerzykiem) aby nie wystawały poza powierzchnię wody, mogą spleśnieć i zepsuć kiszonkę.

Odstaw słoik na blat na około 1–2 tygodnie w ciepłe miejsce.

Aby przerwać proces kiszenia, włóż słoik do lodówki.

Zakwas można wypić, a buraczki wykorzystać do dowolnego dania lub na ich bazie przygotować barszczyk.

Barszcz na zakwasie

Składniki:

1 marchewka

1 pietruszka

kawałek selera

3–5 ziemniaków

Warzywa obieram i kroję w kostkę. Zalewam wodą około 500 ml i gotuję około 20-25 minut do miękkości warzyw. Pod koniec wlewam połowę porcji zakwasu z buraczkami i doprowadzam do wrzenia. Doprawiam pieprzem, lubczykiem i majerankiem. Podaję z jajkiem, falafelami lub z białą kiełbasą, którą gotuję w wywarze z jarzyn.