Aromaterapia na stres i jelita.

Aromaterapia na stres i jelita.

Większości pacjentów z zespołem jelita drażliwego, SIBO, WZJG stresuję się stanem swojego zdrowia. Większość przejmuje się wszystkim i wszystkimi. Większość pacjentów ma stresującą pracę. Większości towarzyszy stres w życiu prywatnym. Większości stresuje się tym, że wie, iż nie powinna się stresować. Większość utrudnia sobie powrót do zdrowia nie pozwalając sobie popracować nad stresem. Większość pacjentów nie wie, że zapanowanie nad stresem może im pomóc pozbyć się dolegliwości, zwłaszcza tych, które możemy określić jako zaburzenia na podłożu czynnościowym. Większość pacjentów nie umie zdefiniować czym tak naprawdę się stresuje. Większość może używać wymówki „stres” jako czynnika, który zwalnia ich od dokonywania zmian. Większość nie wie, że stres związany ze złym stanem zdrowia może być podłożem rozwoju depresji.

Stres towarzyszy nam od dawna, kiedyś uciekaliśmy przed mamutem, tygrysem szablozębnym, przed mieczem, pistoletem, biedą, teraz uciekamy przed szefem, obowiązkami, kredytem, pandemią, brakiem lajków na Fb oraz Insta i wzięciem odpowiedzialności za swój stan zdrowia. Temat jest trudny, a dodatkowo bezsensownie podsycany stwierdzeniem „wszystko będzie dobrze”. No jak dobrze, skoro diagnoza zaburzeń lękowych i depresji rośnie w lawinowym tempie i odkąd swój gabinet mam prawie 8 lat nie pamiętam, aby pacjenci w ankiecie tak często wpisywali depresja, stany lękowe w rubryce choroby. Moim pacjentom powtarzam, nie ma poprawy stanu zdrowia bez pracy nad stresem. Należy zaakceptować to, że stres jest, ale trzeba nauczyć się nad nim panować. Należy szukać pomocy u psychologa, psychiatry, ale też należy rozmawiać i głośno mówić o swoich problemach. W pracy nad stresem może również pomóc fizjoterapeuta. Zwłaszcza osteopaci są świetni oraz ci, którzy korzystają z takich narzędzi jak igły, akupunktura i inne wynalazki, ponieważ stres często kumulujemy w powięziach, mięśniach, części wisceralnej (brzusznej). Tworzące napięcia mogą prowokować bóle głowy, bóle brzucha, palpitacje serca, refluks.

Tak, refluks czy coś co bardzo nieprofesjonalnie określam pseudo-refluksem może być wynikiem napięć w obrębie przepony, żołądka, ale też napięć w obrębie szyi czy żuchwy. Zbadaj to, zanim weźmiesz kolejną tabletkę, która na chwilę pomoże, ale może w przyszłości rozwinąć problemy z jelitami, na przykład tak często diagnozowane ostatnio SIBO (zespół przerostu bakterii w jelicie cienkim). Skoro jesteśmy w okolicach przełyku, stres i napięcia w mogą również rozwinąć schorzenie, które nazywa się gałka, które określa się jako stałe lub przerywane niebolesne uczucie ciała obcego w gardle.

Zmiana diety i poprawa nawodnienia pomoże zapanować nad stresem, przynajmniej tym fizjologicznym, dlatego warto też odwiedzić dietetyka. Bardzo łatwym i przyjemnym sposobem zapanowania nad stresem jest aromaterapia, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Na zdjęciu moja armia antystresowa od Klaudyny Hebdy nr. 1. to olejek lawendowy o którym szerzej możecie przeczytać TU a numer 2. to olejek: Spokój, który również zawiera olejek lawendowy oraz olejek kadzidłowy, olejek bergamotkowy, olejek z mandarynki, olejek z rumianku rzymskiego.

Wieczorna kąpiel z solą lub jeśli nie masz wanny masaż z olejkiem na dobry sen (dodaj kilka kropli do balsamu do ciała) pozwoli ci rozluźnić mięśnie, zrelaksować się, złapać chwilę oddechu w tym zwariowanym świecie.

Molekuły olejków eterycznych (dlatego ważne jest aby nie kupować sztucznych zapachów) opuszką węchową, nabłonkiem nosowym i naczyniami krwionośnymi przedostaną się przez barierę krew-mózg do mózgu i tym samym uzyskasz efekt rozluźnienia. Jeśli aromaterapia w twojej ocenie jest nie dla ciebie znajdź coś co pomoże ci popracować nad stresem, chociaż myślę, że warto spróbować, bo łatwiej wprowadzić aromaterapię niż zmienić partnera, dzieci czy szefa. Zacznij od olejku lawendowego Oleum Lavandulae. W najbliższym czasie będę więcej pisać na temat olejków (szukaj w tagach aromaterapia, olejki eteryczne), bo mam wrażenie, że to niedoceniana forma pracy nad ciałem i umysłem, a ponieważ na bieżąco poszerzam wiedzę w tym temacie (m.in na kursie Fitoterapia chorób układu nerwowego) to będziecie na bieżąco.

Jeśli macie ochotę to skorzystajcie z kodu rabatowego monikabigos5 na zakup olejków u Klaudyny