Curry z dyni i ciecierzycy – przepis

Curry z dyni i ciecierzycy – przepis

Curry z dyni i ciecierzycy, na szybko, ale zdrowo. Dynia jest „złem”, które często pojawia się na forach dotyczących insulinooporności… Błąd. Dynia jest lekkostrawna, zawiera dużo beta karotenu, to składnik dla osób, które chcą mieć ładną cerę, włosy i paznokcie.

Aby obniżyć jej ładunek glikemiczny wystarczy do dania dodać tak jak ja ugotowaną ciecierzycę, która ma dużo błonnika pokarmowego oraz tłuszcz, u mnie masło klarowane ghee i mleczko kokosowe. Aby obniżyć jej ładunek glikemiczny dyni nie powinno się rozgotować na puree lub klasyczna zupę krem, a pozostawić ją ugotowaną al’dente. Jeśli spożyjesz danie lekko ochłodzone to również to obniżysz ładunek glikemiczny dania. Indeks glikemiczny to nie to samo co ładunek glikemiczny. No i oczywiście odmawiamy sobie ciastka do kawy i wieczornego piwa lub wina, one mają kosmiczne wysoki indeks i ładunek glikemiczny oraz zero wartości odżywczej. Nie to co zdrowa, sezonowa dynia.

Curry z dyni i ciecierzycy

dynia np. Hokkaido, cebula, papryka czerwona

ugotowana ciecierzyca (wcześniej należy ją moczyć minimum 18 do 24 godziny, zwłaszcza jeśli masz problemy jelitowe)

sklarowane masło ghee lub w wersji wegańskiej olej kokosowy

przyprawy: curry, ostra papryka, garam masala, kumin, szczyptę pieprzu, soli

mleczko kokosowe

Na maśle podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę, następnie dodaję przyprawy, podsmażam, aby z przypraw wyciągnąć maksymalny smak i aromat. Dodaje pokrojone w kostkę dynię oraz czerwoną paprykę. Całość podlewam wodą i duszę pod przykryciem do pożądanej miękkości. Pod koniec dodaję ugotowaną ciecierzycę, trochę mleczka kokosowego, mieszam.

Część ugotowanej ciecierzycy zamrażam na „brak czasu”. Nie kupuję ciecierzycy w słoikach, puszkach z intencją nie śmiecenia bardziej naszej planety. Kupuję opakowanie zbiorcze ok. 1kg nawet do 5 kg suchej, każdy woreczek plastikowy mniej to korzyść dla środowiska, zresztą wychodzi bardziej ekonomicznie. #zerowaste Dodatek przypraw poprawi strawność potrawy i zmniejszy wzdęcia, które mogą się czasami pojawić po spożyciu nasion roślin strączkowych. Warto też zadbać o odpowiednią mikrobitę jelita grubego czyli rozważyć włączenie probiotykoterapii na podstawie wyniku badania. Wpisując kod mbdietetyk możesz skorzystać kodu rabatowego na zakup badania mikroflory